PRACA I LIFESTYLE

Rzeczy do zrobienia przed końcem roku

Rzeczy do zrobienia przed końcem roku
Czas czytania: 4 min

Jakiś czas temu doszło do mnie, że mam pewien rytuał “zamykania roku”. Do tej pory robiłam to nieświadomie, ale w poprzednim roku dotarło do mnie, że ogarnianie wszystkiego przed końcem Grudnia jest pewnego rodzaju sesją oczyszczającą. Zazwyczaj nie jest to jakieś super wielkie przedsięwzięcie, ale staram się wykreślić te kilka drobnych punktów z mojej listy, aby wejść w Nowy Rok z czystą kartą i spokojem w głowie. Tym razem postanowiłam, że spiszę wszystkie te rzeczy do zrobienia przed końcem roku, aby może też pomóc Wam zacząć Nowy Rok bez stresu i myślą, że „mam tyle do zrobienia”.

1. SKONTAKTUJ SIĘ ZE STARYMI ZNAJOMYMI

W ciągu roku z braku czasu możemy zapomnieć o swoich starych znajomych, zwłaszcza o tych, którzy mieszkają poza granicami naszego miasta lub kraju. Dlatego co roku staram się zrobić listę znajomych, z którymi dawno nie rozmawiałam i skontaktować się z nimi czy to telefonicznie, czy też na facebooku. A jeśli jest taka możliwość zawsze lepiej spotkać się na jakiejś dobrej kawie. W końcu rozmowa face to face jest zdecydowanie lepsza niż suchy email 🙂

Mam też taką tradycję ze znajomymi z zagranicy, że raz na miesiąc piszemy do siebie zwykłe listy. W ten sposób z koleżanką, którą poznałam na wymianie niemieckiej jeszcze w liceum mam stały kontakt. A list otrzymany na papierze, ma dla mnie jeszcze większą wartość, niż wiadomość wysłana mailowo. Polecam ten sposób komunikacji!

2. DOKOŃCZ WSZYSTKIE ZALEGŁE PROJEKTY

W prawdzie nie zawsze udaje się zamknąć wszystkie projekty przed końcem roku, ale wiele z nich staram się dokończyć, lub doprowadzić je do takiego etapu, żeby nie martwić się o deadline. A dzięki temu mogę ten czas poświęcić na hobby i przyjemności.

3. ZRÓB PORZĄDEK W MAILACH

Kolejną rzeczą do zrobienia przed końcem roku jest czyszczenie skrzynki pocztowej. Zawsze w grudniu przeglądam maile i wyrzucam te stare i niepotrzebne. Usuwam cały spam, oraz wypisuję się ze wszystkich niechcianych newsletterów. Do tego ostatniego polecam unroll.me, który pozwala wypisać się ze wszystkich niechcianych list jednocześnie.

Ps. Wiele moich znajomych korzystających z unroll.me powiedziało mi, że na ich skrzynkach mailowych zaczęło pojawiać się jeszcze więcej spamu po skorzystaniu z tej strony. Ja tego nie zauważyłam, więc testujecie to na własną odpowiedzialność.

4. OKIEŁZNAJ SWOJE PROFILE W SOCIAL MEDIACH

Ponieważ mam bloga, prowadzę też fanpage na Facebooku, Instagrama i kanał na youtube. Na moim prywatnym koncie na Facebooku co roku pozbywam się znajomych, z którymi nie zamieniłam ani słowa przez kilka lat. Może to brutalne, ale po co mam mieć w znajomych kogoś, kto nie jest zainteresowany kontaktem ze mną? Ostatnio też przeszłam przez cały „dziennik aktywności” na Facebooku (tak wiem, nie mam co robić ;)) i pokasowałam wszystkie swoje wpisy i żenujące lajki z czasów szkolnych. A ponieważ mam w swoich znajomych moich współpracowników to wolę, żeby nie wiedzieli jakie głupoty miałam w głowie te klika lat temu :).

Z innych kont społecznościowych usuwam głównie „sztucznych obserwatorów”. Są to głównie boty, podejrzane konta zagraniczne oraz konta nieaktywne. Usuwam też konta, które kiedyś obserwowałam, ale teraz już nie jestem nimi zainteresowana. Dlatego kolejną rzeczą do zrobienia przed końcem roku jest totalna czystka!

5. ZRÓB PORZĄDEK ZE ZDJĘCIAMI

Od jakiegoś czasu utrzymuję względny porządek w moich folderach ze zdjęciami, bo kilka lat temu jak zmieniałam komputer, wreszcie zrobiłam tam porządek. Co roku jednak staram się je przeglądać i usuwam te, które są niepotrzebne, rozmazane lub po prostu brzydkie. Uważam, że nie ma sensu trzymać tego wszystkiego i niepotrzebnie zajmować sobie miejsce na dysku.

6. OGARNIJ PLAYLISTY

Kiedyś muzykę z płyt, które kupowałam kopiowałam na komputer w obawie, że płyta kiedyś się zniszczy i nie będę mogła przesłuchać swoich ulubionych kawałków. Teraz mamy Spotify, więc nie muszę już tego robić, gdyż muzyka jest na wyciągnięcie ręki. Jednak co roku sprzątam wszystkie moje utworzone playlisty i albo muzykę przerzucam z jednej listy do drugiej, albo po prostu usuwam już tą, która mi się znudziła.

7. UPORZĄDKUJ SWÓJ DOM

Jakoś tak się złożyło, że co pół roku robię generalne porządki. Wyciągam wtedy wszystko z szaf i ściągam wszystko z półek. Przebieram wszystkie ubrania i pozbywam się tych, które są już zniszczone, a te które są w dobrym stanie, ale ich nie noszę sprzedaję lub oddaję. Ważne dokumenty na wszelki wypadek skanuję, a niepotrzebne papiery niszczę i wyrzucam. Pozbywam się też starych magazynów i książek, których już nie czytam. Satysfakcja po kilku godzinach takiego sprzątania jest nie do opisania. A dodatkowe złotówki przygarnięte ze sprzedaży nieużywanych rzeczy, tylko ucieszą Twój portfel 🙂

8. ZAPLANUJ PRZYSZŁY ROK

Jeśli masz taką możliwość zaplanuj sobie co masz do zrobienia w następnym roku i wpisz to w kalendarz. Ja oprócz tego staram się zaplanować wszystkie urlopy, wyjazdy, a w tym roku również czas na pisanie pracy magisterskiej. Do organizacji roku i spisywania celów na najbliższy rok używam zwykłego systemu bullet journal. Dla mnie jest to niezastąpiony kalendarz już od wielu, wielu lat 🙂

9. ODPOCZNIJ

Ostatnią rzecz do zrobienia przed końcem roku to odpoczynek. Bo co jak co, ale po intensywnym roku to jest coś, co Ci się wręcz należy :). Ja najchętniej wtedy po prostu nadrabiam seriale lub książki, które z braku czasu czekają na mojej „kupce wstydu”.

To chyba wszystkie rzeczy które robię, aby zamknąć rok bez wyrzutów sumienia. A Wy jakie macie sposoby na zakończenie roku? Macie jakiś swój rytuał, który pozwala wam zakończyć rok bez zbędnego stresu? Chętnie poczytam o tym w komentarzach :).

Ps. Jeśli podobają Wam się wpisy tego typu koniecznie dajcie mi znać w komentarzach lub udostępniając ten post na portalach społecznościowych.

PODZIEL SIĘ!