10 Filmów ze sztuką w tle – część 1

Każdy chodź raz w życiu miał ochotę dowiedzieć się co ciekawego dzieje się w życiu innej osoby. I o ile życie sąsiadki czy Twojego ex w ogóle nie powinno Cię interesować, tak podglądanie historii artystów, wcale nie jest najgorszym pomysłem. Czytanie książek biograficznych czy oglądanie filmów nie tylko poszerzy Twoje horyzonty i uwrażliwi na sztukę, ale również będziesz mógł zabłysnąć jakąś ciekawostką wśród znajomych. Dlatego żebyś nie musiał szukać, przygotowałam dla Ciebie listę top 10 filmów ze sztuką w tle.

10 filmów ze sztuką w tle

Wyjście przez sklep z pamiątkami

To chyba jedyny film z tej listy, który obejrzałam więcej niż raz. I wcale nie dlatego, że na studiach robiłam prezentację o Banksym ;). Jednak Banksy to jeden z tych artystów, którzy niezwykle mnie fascynują i na jego temat obejrzałam już chyba wszystkie filmy i książki jakie udało mi się znaleźć. Jego twórczość nie tylko jest intrygująca i zmusza do refleksji, ale również budzi spore kontrowersje.

Film Banksy’ego przedstawia historię francuskiego właściciela sklepu z odzieżą Thierrego Guettę, którego hobby jestem nagrywanie. Wszystkiego. Dosłownie. Thierry przypadkiem dowiaduje się , że jego kuzyn jest uznanym streetartowym artystą i postanawia nagrywać jego poczynania. Dzięki swojemu kuzynowi poznaje też innych artystów w tym Banksy’ego i postanawia nagrać o nich dokument.

Nie będę Ci opowiadać co dzieje się dalej, to musisz odkryć już sam. Mogę jednak powiedzieć, że film jest pewnego rodzaju kolejną prowokacją ze strony Banksy’ego. Krytykuje on kierunek, którym idzie sztuka jednak nie staje po żadnej ze stron, zostawiając pole do interpretacji. Film jest ciekawy, momentami zabawny i zdecydowanie daje do myślenia.

Frida

Kolejnym filmem na liście 10 filmów ze sztuką w tle jest oczywiście Frida. Film powstał dzięki aktorce Salmie Hayek, która wciela się w rolę głównej bohaterki. Film pokazuje historię latynoskiej malarki, które nie było usłane różami. Głównym wątkiem opowieści jest miłość Fridy do swojego męża, który tak jak ona był malarzem. Frida jako artystka żyła w cieniu swojego męża, a ten nie szczędził jej cierpienia zdradzając ją. Film opisuje nie tylko burzliwy związek pary artystów, ale również temperament artystki. Jak na kulturę latynoską przystało, film jest niezwykle kolorowy i dynamiczny.

Dziewczyna z perłą

Film Petera Webbera jest adaptacją powieści Tracy Chevalier, która opisuje historię powstania dzieła holenderskiego malarza – Jana Vermeera.

Akcja dzieje się w siedemnastowiecznej Holandii. Siedemnastoletnia Griet wyprowadza się z domu i podejmuje się pracy służącej u malarza Johanessa Vermeera. Griet staje się świadkiem napiętej atmosfery między malarzem, a jego żoną. Żona Vermeera nie potrafi zrozumieć jego artystycznej duszy. Jego prace powstają zbyt wolno, przez co rodzina popada w ogromne długi. Sytuację może uratować tylko nowe zamówienie, z którym malarz również nieszczególnie się śpieszy, skupiając się na każdym detalu. Tymczasem znajduje zrozumienie u młodej Griet, a ta staje się jego muzą i modelką. Służącą i malarze różni mnóstwo rzeczy jednak wrażliwość na piękno to coś co ich do siebie przyciąga. „Dziewczyna z perłą” zachwyca wykonaniem. Film jest niezwykle subtelny. Mamy wrażenie, że oglądamy obrazy Vermeera, do których Pater Webber dołożył ruch.

Twój Vincent

Przyznam szczerze, że do tego filmu podchodziłam dwukrotnie i dopiero za drugim razem skradł moje serce. Głównie z tego względu, że nie jestem osobą szczególnie cierpliwą i dla mnie w pierwszych minutach musi pojawić się jakaś akcja, żebym filmu nie wyłączyła. W tym filmie historia rozwija się bardzo powoli przez co po 10 min dałam sobie z nim spokój. Jednak moja ciekawość w końcu wygrała i obejrzałam film do końca. I w ogóle nie żałuje.

Twój Vincent jest polsko-brytyjską produkcją co już wprowadza powiew świeżości, a fakt, że cały 95-minutowy film jest zrobiony z malarskiej animacji po prostu rozwala mi głowę. Ponieważ jest to animacja po klatkowa, w której 125 malarzy, namalowało ponad 65 tysięcy klatek, obraz przez cały film drży i faluje.

Historia artysty opowiedziana jest z punktu widzenia postaci, dla której żywot Vincenta jest zupełnie nieistotny. Armand Roulin jest synem listonosza, który przyjaźni się z Vincentem. Armand musi dostarczyć list od Vincenta i stopniowo poznaje jego historię. Chłopak musi się czasami mocno namęczyć, aby wyłuskać informacje od ludzi, którzy nie zawsze byli zwolennikami Vincenta.

Film opisuje historię Vincenta, którego w zasadzie nikt do końca nie poznał. Dla jednych był wariatem, dla innych był całkiem normalny. Raz był szczęśliwy, a malowanie sprawiało mu radość, innym razem pogrążały go myśli dotyczące sensu życia. Twój Vincent zostawia odbiorcę często bez odpowiedzi, a to co wiemy o malarzu ze szkoły, poddane jest weryfikacji.

10 Filmów ze sztuką w tle

Powidoki

To już ostatnia produkcja na dzisiaj z listy10 filmów ze sztuką w tle. Powidoki to film, który ukazuje historię Władysława Strzemińskiego. Strzemiński nie tylko był malarzem, ale również wykładał na łódzkiej uczelni. Artysta zmaga się z nową dla niego rzeczywistością jaką jest PRL.

Film ukazuje nie tylko historię Strzemińskiego, ale również sytuację w jakiej się znajduje. Po wojnie zostaje kaleką, a komuniści za wszelką cenę wchodzą z butami w kulturę, niszcząc wszystko co dobre.

Film Wajdy niestety ma bardzo kiepski scenariusz, ale mimo wszystko warto go obejrzeć. Sama realizacja filmu jest bardzo dobra, a sceneria przepiękna. Film nadrabia historią, która tutaj opisana jest w bardzo prosty sposób. Produkcja jest pewnego rodzaju hołdem dla Strzemińskiego, który mimo mocnych nacisków ze strony władzy, nie ugiął się, co spotkało się z konsekwencjami.

A jakie Wy znacie filmy ze sztuką w tle? Oglądaliście, któryś z powyższej listy?

Zobacz inne wpisy:
Analiza obrazu Andrea Mantegny – Crucifixion
Wystrzegaj się futury – Douglas Thomas
Czy sztuka jest w stanie nas jeszcze zaskoczyć?

To może cię zainteresować