10 Filmów ze sztuką w tle – część 2

10 Filmów ze sztuką w tle

Chyba zgodzicie się ze mną, że jedną z najciekawszych grup ludzi jeśli chodzi o ich biografię są artyści. Nie dziwi mnie też, że filmy z głównymi bohaterami w postaci artystów są coraz bardziej popularne. Produkcje te nie tylko pokazują ich – czasami bardzo trudną drogę na szczyt, ale również dają nam pełniejszy obraz największych postaci w świecie sztuki. Pierwszą część z mini serii pt.: 10 filmów ze sztuką w tle napisałam dobre dwa miesiące temu. Wpis ten bardzo Wam się spodobał, więc stwierdziłam, że najwyższy czas polecić Wam 5 kolejnych produkcji związanych ze sztuką. Które z nich są dla Was najciekawsze?

Basquiat – Taniec ze śmiercią

Film Juliana Schnabla opowiada historię nowojorskiej legendy lat 80. Basquiat był czarnoskórym malarzem i graficiarzem, który swoje pierwsze prace wykonał na brooklińskich murach w wieku 17-lat. Artysta nie ukończył żadnej szkoły, ale to nie przeszkodziło mu w dołączeniu do grona najwybitniejszych malarzy XX wieku. Swoje prace podpisywał jako „SAMO” – czyli „same old shit”. Jego kariera nabrała tempa kiedy wyznał, że „SAMO” to on. Prace Basquiata trafiały do najbardziej cenionych galerii sztuki, a sprzedawane były za ogromne pieniądze. Basquiat przyjaźnił się z Andy Warholem (jak wielu artystów w tym czasie) i stworzył z nim serię dzieł. „Taniec ze śmiercią” ukazuje nie tylko etapy kariery malarza, ale również filozoficzne podejście do jego twórczości. Artysta zmarł w wieku 28 lat przegrywając walkę z nałogiem.

Ostatnia rodzina

Tym razem film z polskiego podwórka. Ostatnia Rodzina to historia o całej rodzinie Beksińskich – Zdzisławie, Tomaszu i Zofii. Produkcja pokazuje Beksińskich z perspektywy prywatnej, ale również znajdziemy tutaj wątki artystyczne. Praktycznie cała akcja filmu toczy się w mieszkaniu Zdzisława i Zofii lub Tomka. Produkcję przepełnia czarny humor, który dostarcza nam starszy Beksiński. Mimo, że wiemy jak skończyła się historia Beksińskich, to każda minuta filmu wciąga i warto go obejrzeć.

Pollock

Kolejna produkcja jest o jednym z moich ulubionych artystów XX wieku. Film opisuje dramatyczną historię malarza, który bardzo szybko zdobył popularność, a z tym również i pieniądze, ale nie do końca umiał sobie z tym poradzić. W filmie możemy zobaczyć początki jego kariery, wystawne imprezy na nowojorskich salonach jak i tragiczną śmierć artysty. Dzięki produkcji możemy poznać środowisko artystyczne, w którym uczestniczył Pollock, ale i historię jego burzliwego związku z Lee Krasner, która również była malarką.

Dziewczyna z portretu

Dziewczyna z portretu to historia małżeństwa artystów Gerdy i Einara Wegener, których związek staje pod znakiem zapytania. Einar pozując do obrazów swojej żony w kobiecych strojach zaczyna uświadamiać sobie, że w głębi jest kobietą – Lili. To co na początku było zwykłymi przebierankami przerodziło się w kryzys tożsamości Einara. Natomiast Gerda stoi przed ogromnym dylematem – walczyć o męża, czy pogodzić się z faktem, że Einar to faktycznie kobieta. Film pokazuje przemianę jaką przechodzi mąż Gerdy i zwraca uwagę na brak wiedzy medycznej w czasach, w których żyło małżeństwo.

O północy w Paryżu

Zestawienie to zamyka przeurocza historia o Gil’u scenarzyście filmowym i jego narzeczonej Inez, która pochodzi z bogatej rodziny i nie do końca rozumie dlaczego jej ukochany postanawia napisać swoją pierwszą książkę. Para wraz z przyszłymi teściami wyjeżdża do Paryża, gdzie pewnej nocy Gil gubi się w uliczkach stolicy Francji. Na swojej drodze spotyka rozbawione towarzystwo w zabytkowym aucie. Kiedy zaproszony wsiada do samochodu, przenosi się do lat 20-tych. Tam poznaje najpopularniejszych artystów owych czasów: małżeństwo Fitzgerald, Hemingwaya, Cole Portera, Josephine Baker, Dali i Picasso wraz z jego kochanką Adrianą.

A jakie Wy znacie filmy ze sztuką w tle? Oglądaliście, któryś z powyższej listy?

Zobacz inne wpisy:
10 filmów ze sztuką w tle – część 1
Analiza obrazu Andrea Mantegny – Crucifixion
Wystrzegaj się futury – Douglas Thomas
Czy sztuka jest w stanie nas jeszcze zaskoczyć?

To może cię zainteresować