Czy sztuka jest w stanie nas jeszcze zaskoczyć?

Czy sztuka jest w stanie nas jeszcze zaskoczyć?

Zanim przejdę do odpowiedzi na pytanie Czy sztuka jest w stanie nas jeszcze zaskoczyć, krótko opiszę czym dla mnie jest sztuka. Sztuka od zawsze towarzyszyła mi w życiu i zawsze była w większym lub mniejszym stopniu źródłem inspiracji do działania. Nawet w tej chwili, pisząc ten tekst słucham muzyki, ponieważ pozwala mi to skupić myśli na wykonywanym przeze mnie zadaniu.

Sztuka jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Podąża szybkim krokiem ramię w ramię z człowiekiem. Zmienia się, ewoluuje, na nowo interpretuje powtarzające się problemy. Mimo tej dynamiczności i ciągłej zmianie, to ona nakazuje nam się zatrzymać chociaż na chwilę, zmusza nas do myślenia, wzbudza refleksje.

Sztuka ożywia nasze poczucie estetyczne, zaczynamy się zastanawiać i zadawać sobie pytania egzystencjalne, i moralne. Dzięki sztuce nie czujemy się samotni, wyalienowani, ponieważ uświadamia nam, że inni ludzie też mają problemy i dylematy, którym muszą stawiać czoła każdego dnia. Sztuka pozwala przetworzyć rzeczywistość, która nie zawsze jest kolorowa, w coś niezwykłego. To, co widzimy na co dzień dzięki sztuce może nabrać magicznego, abstrakcyjnego charakteru. Natomiast co to zostało zakopane w pamięci, może być ponownie przywołane i ożywione wspomnieniami.

Dzięki sztuce nie czujemy się samotni

Sztuka jest uzewnętrznieniem naszego bogactwa wewnętrznego. Jest odzwierciedleniem myśli i emocji artysty. Często pomaga twórcy w uporaniu się z cierpieniem i smutkiem. Daje też możliwość wyrażenia własnego zdania w nieoczywisty sposób. Czasami też pokazuje jak głupi i bezmyślni potrafią być ludzie. Od tego bogactwa zależy jej nieśmiertelność – tak długo jak ludzkie problemy i rozterki będą istnieć, tak długo będzie istnieć sztuka.

Wracając do głównego zagadnienia tej pracy. Według mnie sztuka jest w stanie nas jeszcze pozytywnie zaskoczyć, mimo, że tematy, w których tkwi zostają takie same. Sztuka to nie tylko malarstwo czy rysunek. To też film, kabaret, muzyka, taniec i wiele, wiele innych. Każda z tej dziedziny ma zaoferowania coś ciekawego, zaskakującego, coś co głęboko poruszy odbiorcę i zmusi go do myślenia.

Powtarzające się tematy niekoniecznie są złe

Tematy prac autorów powtarzają się od dawna. Uważam jednak, że warto analizować je po raz kolejny, pokazywać je w innej, nowej perspektywie. Treści etyczne, moralne i edukacyjne dzieła mogą zostać niezmienne, ale nie oznacza to, że artysta nie może przekazywać ich w nowy, interesujący sposób. Istnieją tematy, które się wyczerpują, ale na ich miejsce pojawiają się nowe. Kiedyś artysta niekoniecznie był zaangażowany w politykę, tak jak jest to obecnie. Dawniej sztuką zajmowali się tylko mężczyźni, dzisiaj sztuka feministyczna rozwija się w szybkim tempie i potrafi zaskakiwać, choć nie zawsze w pozytywnym znaczeniu.

Obecnie artyści wiedzą dużo więcej o świecie niż to było kiedyś. Podróżowanie jest dużo łatwiejsze, dzięki czemu mają szansę poznawać świat i kulturę innych ludzi, a to przekłada się na proces tworzenia. Twórca przedstawia świat w sposób, który zaskakuje, ciekawi odbiorcę.  Element zaskoczenia w sztuce jest bardzo istotny i potrzebny. To dzięki niemu jesteśmy gotowi wydać pieniądze na nową płytę ulubionego zespołu muzycznego czy książkę pisarza chętnie czytanych przez nas powieści. Chętniej też wybieramy się do kina czy do galerii sztuki, kiedy wiemy, że konkretne dzieło wywoła w nas emocje.

Podsumowanie

Czy sztuka jest w stanie nas jeszcze zaskoczyć? Mogę śmiało stwierdzić, że ludzie lubią być zaskakiwani, zwłaszcza jeśli element zaskoczenia wywołuje w nas przyjemne emocje. Sztuka takie emocje często potęguje, dzięki czemu jesteśmy bardziej zmotywowani i chętniej przystępujemy do działania. Artyści poprzez swoją twórczość dostarczają nam często silnych emocji pozytywnych, a także i negatywnych. Często twórcy zaskakują nas swoją wyobraźnią i odwagą w podejmowaniu kontrowersyjnych tematów. W większości przypadków nie jesteśmy w stanie stwierdzić dokładnie co może nas zaskoczyć w danej twórczości. Każdy z nas jest inny, więc ma też inną wrażliwość. Kogoś może zaskoczyć coś dużego jak kolor w obrazie czy zakończenie filmu, z kolei inną osobę może zaskoczyć coś niedostrzegalnego dla innych na pierwszy rzut oka.

Mimo, że temat pracy dotyczył pozytywnego elementu zaskoczenia to uważam, że negatywne emocje są tak samo istotne i obecne w sztuce. Możemy być oburzeni poruszanym tematem, a także zgorszeni podejściem do danego tematu, ale sztuka według mnie ma za zadanie wywoływać emocje, poruszać, skłaniać do myślenia i dyskusji. Gdyby nie emocje, sztuka byłaby dla nas obojętna, a to zdecydowanie wpłynęłoby na jakość naszego życia codziennego.

zdjęcia: unsplash

Zobacz inne wpisy:

Krótka historia i zastosowanie wizytówki
Cztery ulubione darmowe banki zdjęć
Motywujące plakaty do pobrania za darmo

To może cię zainteresować
Rzeczy do zrobienia przed końcem roku
Czytaj więcej

10 rzeczy do zrobienia przed końcem roku

Zazwyczaj nie jest to jakieś super wielkie przedsięwzięcie, ale staram się zrobić wszystko, aby wejść w Nowy Rok z czystą kartą i spokojem w głowie. W tym razem postanowiłam, że spiszę wszystkie rzeczy, które robię, aby zacząć Nowy Rok bez stresu i myślą, że „mam tyle do zrobienia”.
Czytaj więcej