10 narzędzi do tworzenia palet kolorów

10 najlepszych narzędzi do tworzenia palet kolorów

Kolor to jeden z najważniejszych elementów w projektowaniu. Nie ważne czy projektujesz ulotki, strony internetowe czy aplikacje mobilne, dobór barw przeważnie determinuje to czy projekt jest udany czy też nie. Czasami jednak dobranie idealnej palety kolorów może nie być takie proste, zwłaszcza dla początkujących grafików. Dlatego dziś pokażę Ci 10 narzędzi, do tworzenia palet kolorów lub strony, na których znajdziesz gotowe zestawy kolorystyczne.

Brandcolors

Jedno z narzędzi do tworzenia palet kolorów

Ta strona może nie do końca pomoże Ci tworzyć idealne palety kolorów, ale znajdziesz na niej spis znanych firm i marek oraz palety kolorów, które wykorzystują w swojej identyfikacji wizualnej. To świetna inspiracja i fajne źródło wiedzy. Dlatego jeśli tworzenie palet kolorów nie jest Twoją mocną stroną, warto podpatrzeć jak robią to największe firmy na świecie.

Color.Adobe

Jedno z najlepszych narzędzi do tworzenia palet kolorów

Kiedyś to narzędzie nazywało się Adobe Kuler, ale jakiś czas temu nazwa została zmieniona. Jest to profesjonalne narzędzie od Adobe, które lubi wielu projektantów. Jest to koło kolorów, na podstawie którego tworzy się paletę. Narzędzie jest stosunkowo proste, a przy okazji nauczysz się jak powinno się prawidłowo dobierać kolory. Według mnie jest to jedno z najlepszych narzędzi do tworzenia palet kolorów.

Colordot by hailpixel

Colordot to super proste narzędzie, które poznałam stosunkowo niedawno i bardzo mi się spodobało. Dzięki niemu w łatwy sposób stworzysz własną paletę kolorów. Wystarczy tylko przesuwać kursorem w lewo lub prawo, aby dobrać odcień. Natomiast przesuwając kursorem w górę i w dół dobierzemy nasycenie koloru. Aby zapisać kolor wystarczy po prostu kliknąć i automatycznie przechodzimy do ustawiania kolejnego koloru. Narzędzie to nie ma gotowych palet kolorów, ale w bardzo wygodny sposób pozwala na stworzenie własnej.

ColorDrop

Jedno z narzędzi do tworzenia palet kolorów

To galeria gotowych palet kolorów, która najlepiej sprawdzi się do projektów stron internetowych czy aplikacji mobilnych. Jest bardzo fajna, jeśli potrzebujesz na szybko palety kolorów w stylu material design. Trzeba przyznać, że kolory dobrane w palecie faktycznie dobrze ze sobą współgrają, co na innych stronach nie zawsze jest to takie oczywiste.

ColorSafe

Bardzo fajne narzędzie, które pozwala nie tylko wygenerować sobie paletę kolorów, ale też sprawdzić ją pod kątem WCAG. W przypadku produktów cyfrowych takich jak, np.: strony internetowe czy aplikacje mobilne jest to szalenie istotne.

ColorHunt

Jedno z narzędzi do tworzenia palet kolorów

Do tej strony mam duży sentyment, bo była pierwszą w tym stylu, którą poznałam. Założycielem strony jest ilustrator Gal Shir. Jest to platforma, na której użytkownicy dzielą się swoimi paletami kolorów. Strona niestety ma bardzo słabe wyszukiwanie, więc najlepiej jest ją po prostu scrollować. Czasami też trzeba się mocno naszukać, żeby znaleźć odpowiednią paletę. Plus jest jednak taki, że z palet można korzystać całkowicie za darmo.

FlatUIcolors

To bardzo podobna strona do ColorDrop. Również zawiera proste palety kolorów w stylu materia design. Kolory możesz w bardzo łatwy sposób skopiować i wkleić do swojego projektu. Idealnie sprawdzi się do projektów cyfrowych.

Material Design Palette

To jest bardzo fajna strona, ponieważ zawiera proste i płaskie kolory stworzone z myślą o material design. To co jest super to fakt że wybrane kolory możesz na żywo sprawdzić jak będą wyglądać w aplikacji. Mega!

Palettable

Palleton

Przyznam, że tego narzędzia używam bardzo sporadycznie, ale wiem, że mnóstwo projektantów na całym świecie uważa je za najbardziej użyteczne. Jest trochę podobne do Color Adobe, bo też mamy koło kolorów i możemy wybrać między kilkoma trybami: monochromatyczny, sąsiadujący, triada itp. Jest to fajne narzędzie dla początkujących projektantów bo dzięki niemu możemy nauczyć się korzystania z koła kolorów. Co w naszej pracy jest dosyć istotne.

Nie taki kolor straszny

Jak już zdążyłeś zauważyć, dobór najlepszej palety kolorów może przysporzyć na początku trochę problemów. Na szczęście, są w sieci narzędzia, które znacznie ułatwiają nam to zadanie. Warto jednak, nie polegać tylko i wyłącznie na gotowych rozwiązaniach, ale uczyć się dobierać kolory samemu i popełniać błędy. Bo to na nich najszybciej nauczysz się pracować z kolorem, co sprawi, że w przyszłości takie narzędzia w ogóle nie będą Ci potrzebne.

Zobacz inne wpisy:
1. 4 ulubione banki zdjęć
2. 5 najlepszych narzędzi do tworzenia gradientów
3. Jak poradzić sobie nastudiach graficznych

To może cię zainteresować